
2026-05-11 00:00:00 Farmosi Nóra
Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró ezúttal Pogányról mesélt a Retro Rádió hallgatóinak.
Alig tizenkét kilométerre Pécstől bújik meg Baranya egyik legkülönlegesebb hangulatú települése, Pogány. A falu neve elsőre talán meglepő lehet, pedig története sokkal árnyaltabb, mint azt elsőre gondolnánk. A dimbes-dombos táj, a tóparti séták, az erdei ösvények és a repülőtér különös atmoszférája együtt olyan világot teremtenek, amely egyszerre idézi a régi vidéki Magyarországot és egy modern kirándulóparadicsom nyugalmát.
„A pogány szó eredetileg egyszerűen vidéki embert jelentett” – meséli Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakértő. „A latin paganus kifejezésből származik, és csak később kapta meg a mai jelentését. Pogány neve tehát valójában a település ősi, vidéki karakterére utal.”
A község története egészen 1181-ig vezethető vissza, az első írásos emlékek már ekkor említik. A 14. században már állt itt a híres Szent Borbála-templom is, amely a térség egyik fontos vallási központjává vált. A török idők alatt a település elnéptelenedett, később horvát és bosnyák családok érkeztek ide, akik új életet hoztak a vidékre.

Pogány neve sokak számára a repülőtér miatt is ismerősen cseng. A Pécs-Pogány Repülőtér ma is működik, de története jóval régebbre nyúlik vissza.
„1918-ban alakították ki a repteret, elsősorban a bányászat fejlődése miatt” – mondja Dr. Kiss Róbert Richard. „A térségbe érkező szakemberek és családok számára fontos volt a gyors közlekedés, később pedig rendszeres belföldi járatok is indultak Budapestről Kaposváron át Pécsre.”
Kevesen tudják, hogy az 1930-as években Budapest és Pécs között már menetrend szerinti repülőjáratok közlekedtek. A korszakban ez modern és rendkívül gyors közlekedési formának számított.
A reptér ma is különleges látványt nyújt. A felszálló kisgépek hangja, a nyitott táj és a Mecsek közelsége sajátos hangulatot ad a környéknek.

Pogány igazi ereje azonban a természet közelségében rejlik. A település melletti tó és az azt körülölelő erdős részek kiváló kirándulóhelyek.
„A feleségem azt mondta, hogy ez olyan, mint egy mini Svájc” – idézi fel élményeit Dr. Kiss Róbert Richard. „Annyi állatot láttunk a gyerekekkel, hogy szinte minden séta egy természetfilmre hasonlított.”
A Pogányi-tavat 1972-ben hozták létre egy völgyzáró gáttal. Eredetileg halastónak készült, ma azonban a horgászok, kirándulók és családok egyik kedvelt helye. A tó környékén rendezett pihenőhelyek, kis fa kiülők és árnyas ösvények várják a látogatókat.
A környéken nem ritka a róka, az őz vagy a vaddisznó sem. Tavasszal a békák hangjától hangos az erdőszél, a gyerekek számára pedig már önmagában az is kaland, hogy állatnyomokat fedezhetnek fel a sárban.

Pogány különösen jó választás azoknak, akik nyugodt, természetközeli pihenést keresnek, mégis közel szeretnének maradni Pécs pezsgő kulturális életéhez.
„Az ilyen helyeken mindig megnézzük a játszótereket is” – mondja mosolyogva a turisztikai szakértő. „Pogányban nagyon rendezett, modern játszóteret találtunk, a gyerekek pedig órákig boldogan játszottak.”
A településen wellness-szolgáltatásokkal rendelkező szálláshelyek is működnek, így akár egy hosszú hétvégére is ideális úti cél lehet.

A környék gasztronómiája is tartogat meglepetéseket. A helyi éttermekben a hagyományos magyar fogások mellett modern, kreatív ételek is megjelennek.
„Süllőpofát kóstoltam répapürével, ami egészen különleges élmény volt” – meséli Dr. Kiss Róbert Richard. „És persze itt találkoztam először olyan szaunával is, ahol sörillat lengte be az egész teret.”
A sörös felöntés különleges wellness-élmény: a szaunában a komló és a maláta aromája terjed szét, miközben a vendégek helyi kézműves söröket is kóstolhatnak.
Pogány nem harsány turistacélpont. Nem akar többnek látszani annál, ami: egy nyugodt, természetközeli település a Mecsek ölelésében. Éppen ettől szerethető.
„Az volt az érdekes, hogy bár Pécs nagyon közel van, végül be sem mentünk a városba” – fogalmaz Dr. Kiss Róbert Richard. „Annyira lekötött minket a tópart, az állatok és a kirándulás, hogy egyszerűen elszaladt az idő.”
A Mecsek lábánál megbúvó település egyszerre kínál természetközeli kikapcsolódást, családbarát élményeket és egy kis időutazást is. És miközben Pécs pezsgése csupán néhány percnyire van, Pogány mégis megőrizte azt a békés, vidéki hangulatot, amely miatt egy hétvége után az ember már a következő visszatérést tervezi.